ELAN – sposób na budowę elastycznej sieci i niższe koszty
95 percentyl
Metoda rozliczania faktycznego ruchu na Porcie/Portach w przypadku przekroczenia pasma powyżej wartości zobowiązania (commitment) zamówionego przez Operatora.
AUS
Abonenckie usługi specjalne, w tym numery alarmowe
Backhaul (dosył)
Korzystanie z ciemnego włókna światłowodowego na ciągłym odcinku o określonej długości optycznej, zestawionego pomiędzy punktami umożliwiającymi przełączanie włókien światłowodowych
BGP
Border Gateway Protocol – usługa routingu dynamicznego na bazie protokołu BGPv4 zdefiniowanego zaleceniem RFC 1771, służąca do wymiany informacji routingowej na temat dostępności publicznej puli adresów IP zgrupowanych w systemy autonomiczne AS.
BTS
(ang. Base Transceiver Station) – stacja bazowa sieci komórkowej, instalowana często na masztach lub kominach.
CDN
Content delivery network – system dostarczania treści do wielu centrów danych i punktów wymiany ruchu, którego celem jest udostępnianie zawartości o wysokiej jakości i w jak najkrótszym czasie dla użytkowników końcowych.
CPE
(ang. Customer-Premises Equipment ) – zakończenie sieci telekomunikacyjnej Orange, instalowane przez Orange w lokalu użytkownika końcowego (modem, router np. funbox).
DSLAM
Digital Subscriber Line Access Multiplexer – urządzenie koncentrujące wiele linii abonenckich pracujących w technologii xDSL.
DWDM
Dense Wavelength Division Multiplexing – gęste zwielokrotnienie falowe, technika multipleksacji wielu sygnałów optycznych w jednym łączu światłowodowym z przydzieleniem każdemu sygnałowi innej długości fali świetlnej (częstotliwości). Spotykane rodzaje zwielokrotnienia falowego WDM to CWDM i DWDM. Celem stosowania technologii DWDM jest przede wszystkim zwiększenie pojemności informacyjnej łącza optycznego, gdyż pozwala na przesłanie wielu kanałów informacyjnych w jednym włóknie optycznym.
FTR
Fixed Termination Rate
FTTH
Fiber to the home – technologia wykorzystująca światłowód na całej długości od centrali do domu.
GPON (ang. Gigabit Passive Optical Network)
Technologia dostępowa wykorzystująca pasywną sieć optyczną i charakteryzująca się współdzieleniem infrastruktury światłowodowej przez wielu użytkowników końcowych dzięki zastosowaniu splitterów optycznych GPON.
HESC
Zharmonizowane europejskie numery skrócone
HHC
House Hold Connectible – gospodarstwo domowe możliwe do przyłączenia w sieci OI (Operator Infrastruktury).
IC IP
Połączenie sieci z wykorzystaniem protokołu IP
IPX
Platforma umożliwiająca realizację wielu usług (w tym głosowych) w jednym punkcie styku sieci
Kolokacja / Telehousing
Usługi umożliwiające m.in. korzystanie z przestrzeni w obiektach Orange Polska na potrzeby instalacji urządzeń lub umożliwiające łączenie sieci
KTB
Kanalizacja telekomunikacyjna budynku – kanalizacja telekomunikacyjna budynku w rozumieniu § 192e pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
LPŚ (Lokalna pętla światłowodowa)
Fragment połączenia światłowodowego w technologii FTTH obejmującego odcinek od Zakończenia Sieci do pierwszego ODF poprzedzającego zwielokratniające urządzenie pasywne (splitter optyczny). Zwana też Przyłączem Abonenckim
MFH
Multi Familly House – budynek wielorodzinny.
MNO
Mobile Network Operator (MNO) to operator infrastrukturalny, który posiada własną sieć szkieletową i radiową, obsługuje użytkowników końcowych, ale może też sprzedawać hurtowo dostęp do swojej sieci.
MPLS
Multiprotocol Label Switching – technologia opierająca się na wykorzystaniu protokołu IP, oraz stemie routerów, które tym ruchem IP mogą zarządzić.
MTR
Mobile Termination Rate
MVNA
Mobile Virtual Network Aggregator (MVNA) to podmiot hurtowo kupujący usługi od MNO i odsprzedający je różnym MVNO. Sam nie posiada klientów detalicznych.
MVNE
Mobile Virtual Network Enabler (MVNE) oferuje usługi informatyczne strukturalizujące działalność operacyjną MVNO najczęściej w formie platformy do prowadzania rozliczeń i zarządzania usługami abonentów.
MVNO
Mobile Virtual Network Operator (MVNO) to wirtualny operator mobilny. Wykorzystuje infrastrukturę oraz usługi dostarczane przez MNO w jednym z modeli współpracy: Full MVNO (gdy posiada własną sieć szkieletową), Light MVNO (gdy nie posiada własnej sieci szkieletowej), Branded reseller.
MWDK
Model Wymiany Danych Komunikaty to dokument, który opisuje fizyczny model danych i komunikację wg modelu logicznego opisanego w dokumencie MWDP.
MWDP
Model Wymiany Danych Procesy to dokument szczegółowo opisujący procesy dostarczania i obsługi usług hurtowych.
NDA
Non-disclosure agreement – umowa o zachowaniu poufności.
NDIN
Numeracja dostępu do sieci inteligentnych (70x, 80x)
OI
Operator Infrastruktury.
OK
Operator Korzystający.
OLT (ang. Optical Line Termination)
Urządzenie dystrybucyjne zwane jednostką centralną.
ONT
Optical Network Termination – optyczne urządzenia końcowe, umożliwiające połączenie abonenta z siecią operatora przy wykorzystaniu protokołu sieciowego.
Open peering
Otwarta wymiana ruchu pomiędzy dostawcami usług internetowych (ISP) na zasadach partnerskich.
OPP (Optyczny Punkt Połączeniowy)
Optyczny punkt połączeniowy zrealizowany na poziomie splittera optycznego, służy do podłączenia poszczególnych Lokalnych Pętli Światłowodowych (LPŚ).
OTN
Optical Transport Network – uniwersalna sieć DWDM przenosząca usługi oparte na protokołach IP zwana również IP over DWDM (IPoDWDM)
Overbooking
Zjawisko tzw. nadsubskrybcji, czyli wykorzystywanie większej ilości pasma niż w rzeczywistości jest dostępne.
PSS
Punkt Styku Sieci pomiędzy OI a OK.
RTD
Round-trip delay time, minimalny czas wymagany do przesłania sygnału/wiadomości w obu kierunkach, od dostawcy do odbiorcy, a następnie w drugą stronę, po którym możemy otrzymać potwierdzenie otrzymania wiadomości
RTT
Round Trip Time – czas pokonania przez pakiet (IP) drogi z punktu początkowego do docelowego i z powrotem.
SFH
Single Familly House – budynek jednorodzinny.
TDM
Multipleksowanie z podziałem czasu (Time Division Multiplexing)
Test E2E
(ang. End To End) – test poprawności usług Orange realizowany przez Orange na sieci OI w uzgodnionym przez strony terminie i miejscu.
TPNET
Sieć dostępowa Orange Polska do internetu opisana AS 5617.
Umowa Ramowa
Umowa zawarta pomiędzy Operatorem Udostępniającym i Operatorem Korzystającym dotycząca ramowych warunków zapewnienia dostępu do KTB zawarta na podstawie Warunków Dostępu.
Umowa Szczegółowa
Umowa zawarta pomiędzy Operatorem Udostępniającym i Operatorem Korzystającym dotycząca danej KTB zawarta na podstawie Umowy Ramowej.
VoIP
Technika umożliwiająca przesyłanie dźwięków mowy za pomocą łączy internetowych lub oddzielnych sieci wykorzystujących protokół IP (Voice over Internet Protocol)
xWDM
Zwielokrotnianie w dziedzinie długości fali, umożliwiające zwielokrotnienie przepływności światłowodu. W zależności od liczby kanałów rozróżniane są dwie technologie: DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing) – oparta na zaleceniu ITU-T G.694.1 oraz CWDM (Coarse Wavelength Division Multiplexing) – oparta na zaleceniu ITU-T G.694.2.