Szczegóły i zasady korzystania z usług
i dołączenia do platformy TPIX
Operatorskie usługi Transmisji danych
i Dostępu do internetu
Bieżące sprawy związane z obsługą
TPIX
Warunki korzystania z naszych
obiektów dla wprowadzenia swojego
kabla, switcha
Nasi doradcy są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00
Zgłoszenia awarii – całodobowo 24/7/365
19 333
1
Skontaktuj się z naszą sprzedażą usług hurtowych
2
Zweryfikujemy warunki techniczne
3
Otrzymasz ofertę
4
Przekazujemy podpisu ramową umowę DATA Na bazie tej jednej umowy otrzymasz Multiport Ethernet pozwalający zamawiać dodatkowe usługi DATA i Internet
5
Na koniec podpisujesz umowę szczegółowa na wybraną usługę Rodzaje opłat występujących w ofercie: opłaty aktywacyjne, opłaty abonamentowe, opłata za dodatkowe usługi płatne uruchomione na porcie (np. dostęp do internetu)
Przełącznica ODF/DDF/Ethernet OPL – przełącznica ODF/DDF/Ethernet dedykowana do zestawiania połączeń Orange Polska.
Adres MAC (Media Access Control Address) – adres warstwy łącza danych, który jest wymagany dla każdego portu lub urządzenia podłączonego do LAN.
ASN (Autonomous System Number) – numer systemu autonomicznego identyfikujący grupę adresów IP rozgłaszanych w jednakowy sposób w protokole routingu dynamicznego BGP.
Ethernet – protokół transmisji danych umożliwiający transfer informacji w kanałach wirtualnych do 10 Mbit/s. W wersji Fast Ethernet do 100 Mbit/s, w wersji Gigabit Ethernet do 1000 Mbit/s, przy zachowaniu takich cech jak format ramki oraz mechanizm adresowania MAC.
Internet opcja TPNET.world – BGP C / TPNET.world – podłączenie z protokołem BGP do sieci TPNET, a za jej pośrednictwem do internetu światowego. Tranzyt ruchu pochodzącego z prefiksów zarejestrowanych w bazie RIPE jako należące do operatora do sieci TPNET oraz światowego internetu. Możliwość tranzytowania ruchu z prefiksów nienależących do AS operatora do sieci TPNET oraz światowego internetu.
Internet.access – dostęp do wszystkich zasobów internetu światowego, lokalnych źródeł treści oraz AS 5617 (Orange) z adresacją IPv4/IPv6 Orange Polska.
Internet.optimum / BGP E2 / – podłączenie z protokołem BGP do internetu, w ramach którego operator otrzymuje dostęp do: internetu światowego, open peering w TPIX (AS 29535), AS 5617 do 30% wartości całkowitego zakupionego pasma.
Internet.tpix – połączenie z protokołem BGP do open peering platformy wymiany ruch IP (Internet Exchange Point) TPIX. Możliwość wymiany ruchu pomiędzy operatorami uczestnikami platformy TPIX.
Internet.tpnet / TPNET.pl / BGP B / – podłączenie z protokołem BGP. Peering z siecią TPNET (AS 5617).
Internet.tranzyt – bezpośredni dostęp do dostawców Tier-1 (TELIA, TATA) i pełnej tablicy prefiksów internetowych.
Internet.world / BGP E / – podłączenie z protokołem BGP. Dostęp do pełnych zasobów światowego internetu oparty na tranzycie ruchu przez sieć TPNET (AS 5617) oraz na dwóch Tier-1 (OTI, TELIA).
IP (Internet Protocol) – protokół transmisji danych używany przez systemy komunikujące się ze sobą w obrębie internetu.
Kanał VLAN – logiczny kanał Ethernet wykreowany w ramach portu.
Kwarantanna – wydzielona w infrastrukturze sieć VLAN bez połączenia z podstawową siecią open peering.
LAN (Local Area Network) – lokalna sieć transmisji danych obejmująca swym zasięgiem obszar jednego budynku.
MAN (Metropolitan Area Network) – sieć transmisji danych obejmująca swym zasięgiem miasto lub obszar aglomeracji miejskiej.
Mbit/s – 1000000 bitów/s odpowiednio w warstwie IP (dla usług dostępu do sieci TPNET) lub Ethernet (dla prywatnych kanałów VLAN i usługi open peering). Przepustowość gwarantowana na poziome warstwy L2 jest zdefiniowana dla ramki o wielkości 1518B zgodnej ze standardem Ethernet II z uwzględnieniem nagłówka oraz pola CRC, bez preambuły i bez uwzględniania odległości pomiędzy ramkami (Inter Frame Gap).
Metro Ethernet – wielousługowa sieć Orange Polska zapewniająca operatorom styk w technologii Ethernet.
Open peering – usługa ułatwiająca wymianę ruchu IP pomiędzy operatorami, dzięki podłączeniu ich do wspólnego kanału VLAN i dostarczeniu im możliwości podłączenia do Route Serwera (RS).
Peering – wymiana ruchu IP z użyciem protokołu BGP pomiędzy operatorami.
Port TPIX – port Ethernet przełącznika TPIX (Internet Exchange Point – IX).
Private VLAN – prywatny Kanał VLAN 802.1q pomiędzy portami operatorów, który może być zestawiony na oznaczonym (tagged) porcie lub na dedykowanych portach.
Przełącznica OPL – stanowiące własność Orange Polska urządzenie pasywne typu DDF (Digital Distribution Frame) lub ODF (Optical Distribution Frame) lub Ethernet wyposażone w odpowiednie złącza, do których są doprowadzone kable telekomunikacyjne.
Remote peering – możliwość zestawienia kilku kanałów VLAN do open peering TPIX i innych usług IP Orange Polska na jednym porcie klienckim. Port może być współdzielony przez kilku uczestników.
Router brzegowy – węzeł sieci TPNET wyposażony w porty obsługujące sieci rozległe oraz oprogramowanie kierujące ruchem pakietów. Umożliwia dostęp do sieci TPNET poprzez wykreowane łącze wirtualne.
RouteServer (RS) – urządzenie TPIX, które poprzez protokół BGP4 komunikuje się z urządzeniami operatora oraz wymienia informacje routingowe podłączonych operatorów, zgodnie z ustaloną przez danego operatora polityką wymiany ruchu.
TPIX – platforma oparta na przełącznikach Ethernet i towarzyszącej im infrastrukturze technicznej, która umożliwia wymianę ruchu pomiędzy podłączonymi operatorami.
TPNET – sieć dostępowa do internetu opisana AS 5617.
VLAN do chmury – dedykowany kanał VLAN do dostawców chmur. Połączenie do dowolnego POP Europa/USA/Azja.
VLAN Multicast – kanał VLAN łączący z PIM Routerem dostawców pakietów telewizyjnych.
VLAN Premium content – kanał VLAN do lokalnych źródeł CDN (Content Delivery Network)
WAN (Wide Area Network) – rozległa sieć transmisji danych obejmująca swym zasięgiem obszar całej Polski.
Dostęp to TPIX można uzyskać na 4 sposoby:
Wprowadzenie kabli do obiektów Orange oraz instalacja w tych obiektach urządzeń zostały opisane w ofercie Telehousing. Lista obiektów Orange w całym kraju, w których zlokalizowane są węzły Ethernet dostępna jest w zakładce „Dołącz do TPIX”.
Złóż w formie pisemnej podpisane zamówienie i dołącz do niego następujące dokumenty:
Podpisane zamówienie wyślij na adres:
Orange Polska (OPL), Zarządzanie Relacjami z Klientami Operatorami, Obsługa Posprzedażowa
02-326 Warszawa, Al. Jerozolimskie 160
Jeśli korzystasz z usługi DATA OPL, zamów usługę za pośrednictwem swojego opiekuna handlowego.
Nie. Wymagamy podpisanego dokumentu.