Orange Polska, będąc największym właścicielem i operatorem sieci światłowodowej w kraju, ponosi istotne nakłady finansowe na jej utrzymanie i rozbudowę. Upowszechnianie się sieci FTTH spowodowało lawinowy wzrost liczby realizowanych inwestycji polegających głównie na budowie linii światłowodowych. Początkowo w obszarach mocno zurbanizowanych, a z czasem na terenach o mniejszej intensywności zabudowy, w tym podmiejskich i wiejskich. Był to czynnik wymuszający całkowicie nowe podejście do nadzoru inwestycyjnego i kontroli jakości wybudowanej infrastruktury światłowodowej, realizowanej między innymi w oparciu o wyniki pomiarów.
Przez wiele lat obowiązywał niezmienny model pomiaru światłowodowej sieci kablowej, którego głównym elementem były pomiary tłumienia metodą transmisyjną oraz dwukierunkowe pomiary reflektometryczne. Obydwa wykonywane najczęściej w oknach transmisyjnych 1310 nm i 1550 nm. W szczególnych przypadkach były uzupełniane o pomiary innych parametrów toru, np.: tłumienia spektralnego, dyspersji chromatycznej czy dyspersji polaryzacyjnej.
Model ten dawał bardzo dobrą informację o parametrach transmisyjnych wybudowanej sieci światłowodowej, szczególnie w sieci szkieletowej i dystrybucyjnej. Szybko jednak okazało się, że nie przystaje on do realiów budowy sieci dostępowej (FTTH), w szczególności o strukturze rozgałęzionej.
Sieci FTTH w zdecydowanej większości wykorzystują infrastrukturę światłowodową, której charakterystycznym elementem są splitery optyczne (również w połączeniu kaskadowym), a transmisja sygnałów optycznych odbywa się na długości fali 1310 nm (upstream) i 1490 nm (downstream).
Stosowane są do jej budowy również światłowody o zredukowanym promieniu gięcia (ITU-T G.657xx), które minimalizują wpływ ewentualnych błędów instalacyjnych na wzrost tłumienia toru światłowodowego.
Wymagają one jednak użycia czulszych metod pomiarowych do wykrywania nieprawidłowości na etapie odbioru inwestycyjnego oraz przystosowanych odpowiednio przyrządów w przypadku konieczności wykonania diagnostyki w pracującej sieci.
Kolejnym czynnikiem wymuszającym zmiany w procedurach pomiarowych był etapowy proces budowy sieci, uniemożliwiający wykonanie pomiarów całej infrastruktury w tym samym czasie oraz gwałtowny wzrost liczby pomiarów, które należało wykonać, przeanalizować i pokryć koszty ich wykonania.
Początkowo rozpoczęliśmy wdrażanie zmian w wymaganiach pomiarowych, wprowadzając pomiary reflektometryczne w nowym zakresie spektralnym od 1625 nm do 1675 nm. Pasmo to jest zarezerwowane dla systemów monitoringu i diagnostyki, dzięki czemu pomiary mogą być wykonywane na pracującej sieci, bez ryzyka zakłócenia transmisji lub uszkodzenia przyrządu pomiarowego.
W pierwszym okresie pomiary były wymagane dla sieci budynkowej, gdzie stosowano światłowody o obniżonym promieniu gięcia. Z czasem zostały przeniesione na pozostałe segmenty sieci.
Zrezygnowaliśmy również z pomiarów tłumienia metodą transmisyjną, a pomiary reflektometryczne dwukierunkowe zastąpiliśmy jednokierunkowymi, całkowicie rezygnując z pomiarów na długości fali 1310/1550 nm.
Był to niewątpliwie krok w kierunku uproszczenia zakresu pomiarów, ograniczenia ich pracochłonności i kosztów wykonania.
Obecnie obowiązujące wymagania są standardem również w przypadku pomiarów sieci światłowodowych u innych operatorów. Istotne jest też to, że wprowadzone zmiany nie pogorszyły możliwości diagnostyki sieci, dzięki czemu sieć budowana jest taniej, ale nadal spełnia wysokie wymagania jakościowe Orange. Klienci mogą mieć zatem pewność, że dostarczane im usługi będą niezawodne nie tylko teraz, ale również w przyszłości.
Warto również podkreślić, że redukcja zakresu i liczby pomiarów to także ograniczenie zużycia energii elektrycznej oraz liczby przejazdów ekipy pomiarowej, co pozwala skuteczniej realizować cele klimatyczne zgodne ze strategią .Grow.
Autor: Stanisław Andrzej Cąkała, Główny Architekt Sieci i Usług Orange
Wypełnij formularz i pobierz pełną wersję raportu „What’s Up Wholesale?” za 2022.
Znajdziesz w nim kompleksowy przegląd rynku operatorskiego – podsumowania, analizy i prognozy.
10 grudnia 2024
XGS-PON – inwestycyjny Mount Everest czy lepsza monetyzacja dotychczasowej infrastruktury?
Kiedy rozważyć migrację do XGS-PON? Co zyskasz? Co pozostanie bez zmian? Przeczytaj porady ekspertów.
06 listopada 2024
Zestawianie private peeringu z dostawcami treści obecnymi w TPIX
Zobacz nagranie z warsztatu, podczas którego omawialiśmy, co i jak zrobić, by zestawić private peering z dostawcami treści obecnymi w TPIX.
15 października 2024
Przyszłość OTT, czyli RCS na usługach operatora
Przeczytaj o tym, co daje połączenie dotychczasowych możliwości operatora telekomunikacyjnego z możliwościami serwisów OTT.
24 września 2024
Znaczenie pomiarów mocy sygnału OLT w kontekście wdrażania systemu XGS-PON z wykorzystaniem modułów MPM
Czy jakość optycznej sieci dystrybucyjnej, a w szczególności jej aktualne tłumienie, może mieć więc wpływ na powodzenie wdrożenia XGS-PON? Okazuje się, że tak i to całkiem duży. Przeczytaj o tym, jak to wygląda w praktyce.