Uprościliśmy dostęp operatorski do światłowodów Orange

Przejrzysty cennik, odrębne umowy na światłowód i miedź, łatwiejsze policzenie kosztów usługi własnej vs. ceny usługi hurtowej oraz możliwość komunikacji międzyoperatorskiej w oparciu o API. Tak w skrócie wyglądają nowe warunki współpracy i dostępu do sieci światłowodowej Orange Polska.

Do historii przechodzi Super Umowa Ramowa (SOR), czyli dokument dobrze znany operatorom i kluczowy do podpisania usług regulowanych BSA (Bitstream Access)LLU (Local Loop Unbundled). Operatorzy od dłuższego czasu sygnalizowali, że potrzebują prostszych cenników, bardziej efektywnego procesu negocjacji i usprawnienia komunikacji. Z powodu przeróżnych wymogów regulacyjnych zawartych w SOR, uzyskanie dostępu do infrastruktury trwało długo i było skomplikowane.

By ułatwić operatorom rozwój biznesu, SOR zastępują mniejsze, odrębne umowy na światłowody i okablowanie miedziane. Zmiany zostały zatwierdzone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Co się zmienia?

Najważniejsza zmiana to rozdzielenie ofert na dostęp do infrastruktury optycznej i miedzianej. Dzięki temu operatorzy będą zamawiali dostęp wyłącznie do tej usługi, którą są faktycznie zainteresowani. Nowe zapisy, choć uwzględniają w każdym przypadku specyfikę danej usługi, pozostają zbliżone. To oznacza, że niezależnie od umowy, ramowe warunki współpracy z Orange opierać się będą zawsze na jednolitych zasadach.

Oferta zostaje oddzielona od wzoru umowy. Dzięki temu oba dokumenty będą bardziej przejrzyste i przyjazne. Nowym elementem – wcześniej niedostępnym w ramach SOR – jest zapis dotyczący automatycznej wymiany danych w oparciu o API (Application Programming Interface).

Do tej pory dostęp do interfejsu możliwy był w ramach oddzielnych uregulowań i tylko w ramach usługi BSA. Operatorzy, którzy nie chcą łączyć się przez API, otrzymają możliwość zarządzania usługami z poziomu przeglądarki internetowej.

Korzyści dla operatorów
  • Obsługa abonenta na sieci FTTH przy użyciu API
    Możliwość obsługi kluczowych procesów (np. składania zamówień na instalację, modyfikacji, migracji i deinstalacji usług) przy użyciu API FTTH Orange w ramach platformy WWW lub EKWD. API umożliwia bezpośrednią i bieżącą komunikację pomiędzy technikiem a abonentem oraz pozwala na oszczędności finansowe. Rozpoczęcie współpracy z każdym kolejnym operatorem infrastrukturalnym wymaga mniejszych nakładów finansowych i skraca czas nawiązania nowej współpracy.
  • Dwa modele wymiany danych do wyboru: Procesy i Komunikaty
    Modele odzwierciedlają sposoby dostarczania usług opisane w ofertach (np. standardy techniczne i strukturę komunikatów).
  • Większa kontrola kosztów
    Łatwiejsze policzenie kosztów usługi własnej vs. ceny usługi hurtowej.
Co zrobić żeby skorzystać?

Najprościej – skontaktować się z naszą sprzedażą usług hurtowych. Wówczas przedstawiamy ofertę na wybraną usługę, po akceptacji której skontaktuje się z Tobą nasz przedstawiciel aby umówić zasady wdrożenia. Potem pozostaje już tylko podpisane umowy wraz z porozumieniem wdrożeniowym, uzyskanie dostępu do naszego systemu i… można zamawiać usługi.

Zobacz więcej: Oferta ramowa na usługi BSA i LLU (FTTH, Cu)

Najnowsze wpisy

Przyszłość OTT, czyli RCS na usługach operatora

Przeczytaj o tym, co daje połączenie dotychczasowych możliwości operatora telekomunikacyjnego z możliwościami serwisów OTT.

Dowiedz się więcej

Znaczenie pomiarów mocy sygnału OLT w kontekście wdrażania systemu XGS-PON z wykorzystaniem modułów MPM

Czy jakość optycznej sieci dystrybucyjnej, a w szczególności jej aktualne tłumienie, może mieć więc wpływ na powodzenie wdrożenia XGS-PON? Okazuje się, że tak i to całkiem duży. Przeczytaj o tym, jak to wygląda w praktyce.

Dowiedz się więcej

Budujesz sieć w ramach KPO i FERC? Skorzystaj z naszej infrastruktury i usług

Sprawdź jakie wsparcie oferujemy przy budowie lub rozbudowie sieci.

Dowiedz się więcej

Konkurencyjne czy komplementarne? Technologie 5G i FTTH w Europie

Technologie 5G i FTTH to aktualnie jedne z najważniejszych trendów w dziedzinie telekomunikacji. Przeczytaj o tym, jaki mają wpływ na jakość i dostępność usług internetowych na całym świecie.

Dowiedz się więcej