300 Mbps to prędkość internetu spełniająca oczekiwania większości gospodarstw domowych. Zapewnia komfortową zdalną pracę i naukę, oglądanie filmów w 4K, szybkie pobieranie plików oraz płynne granie on-line. Szacujemy jednak, że w ciągu najbliższych lat użytkownicy indywidualni będą potrzebować prędkości 1 Gbps i większych. Z perspektywy operatora wzrost ruchu może być nawet siedmiokrotny. Już dziś powstają technologie, które mają sprostać tym wyzwaniom.
Na razie znajdują się w fazie testów lub wprowadzane są pilotażowo. Rzadko kiedy mamy dzisiaj okazję, by wykorzystać pełnię ich możliwości. Możemy jednak spodziewać się, że wiele z niedostępnych obecnie komercyjnie technologii w najbliższych latach stanie się standardem.
W stosunku do standardowej Gigabitowej Pasywnej Sieci Optycznej (GPON), technologia XGS-PON pozwala uzyskać kilkukrotnie wyższe przepływności symetryczne. Użytkownik może więc z taką samą prędkością wysyłać i odbierać dane.
Na poziomie technologicznym XGS-PON różni się od GPON długością fal, na których jest realizowana transmisja danych. Dzięki temu systemy mogą działać równolegle wykorzystując to samo włókno światłowodowe. Jeśli klient jest w lokalizacji, w której dostępny jest XGS-PON, to wymieniane jest tylko urządzenie klienckie (CPE), a światłowód pozostaje ten sam.
Możliwości GPON są dzisiaj wystarczające dla większości indywidualnych użytkowników. Trudno byłoby im obecnie w pełni wykorzystywać możliwości oferowane przez XGS-PON. Także z powodu ograniczeń urządzeń końcowych. Standardowe karty sieciowe, ale także switche czy routery, zazwyczaj nie obsługują większych przepływności niż 1 Gbps. Jednak wraz ze wzrostem ruchu w sieci, te standardy będą ewoluować.
Rozwiązanie jest obecnie w fazie pilotażu. Korzysta z niego kilku klientów biznesowych w dwóch opcjach przepływności: symetrycznej i asymetrycznej – mówi Rafał Pałdyna, Kierownik Projektu w Orange.
XGS-PON to na poziomie infrastruktury wciąż jeszcze drogie rozwiązanie, wymagające także dedykowanych urządzeń. Zakładamy, że atrakcyjna komercyjna oferta będzie dostępna w perspektywie około 2 lat.
W przyszłości, wraz z rosnącym ruchem w sieci, XGS-PON będzie dedykowany przede wszystkim firmom wysyłającym duże ilości danych, np. producentom treści multimedialnych.
Światłowody wielordzeniowe to technologia wciąż pozostająca we wczesnej fazie rozwoju. Nie są zestandaryzowane, a ich parametry nie zostały dotychczas ujęte w konkretnych normach międzynarodowych lub krajowych.
Choć rozwiązanie nie jest gotowe do komercyjnego stosowania, trwają zaawansowane badania nad możliwościami implementacyjnymi. W zeszłym roku, wraz z firmą Infinera oraz grupą InPhoTech, przeprowadziliśmy w Laboratorium Innowacji Orange testy światłowodu wielordzeniowego, który posiadał 7 niezależnych dróg optycznych.
W testach wykorzystano dwa kanały. Każdy pozwalał na rekordową transmisję – 800 Gbps – a więc przesyłaliśmy dane z prędkością 1,6 Tbps w każdym z 7 rdzeni jednocześnie. W sumie umożliwiło to transmisję na poziomie 11,2 Tbps.
Przeprowadzony w Laboratorium Innowacji Orange eksperyment wskazuje, że teoretycznie jest możliwe uzyskanie przepustowości 296 Tbps w paśmie C, czyli siedmiokrotnie większej niż w światłowodzie jednordzeniowym, a będącej wynikiem jednoczesnego uruchomienia 53 kanałów o przepływności 800 Gbps każdy we wszystkich siedmiu rdzeniach światłowodu wielordzeniowego – 800 Gbps x 53 kanały x 7 rdzeni. Testy potwierdziły również, że światłowód wielordzeniowy można wykorzystać do współpracy z najnowocześniejszymi urządzeniami aktywnymi przystosowanymi do pracy ze standardowymi światłowodami jednordzeniowymi.
Wyniki są obiecujące, ale do komercjalizacji światłowodów wielordzeniowych w sieciach telekomunikacyjnych droga jeszcze daleka – mówi Stanisław Andrzej Cąkała, Główny Architekt Sieci i Usług w Orange.
Wciąż nie znamy wielu parametrów tych włókien, takich jak podatność na zgięcia, odporność na efekty polaryzacyjne czy przesłuchy pomiędzy rdzeniami. Testujemy rozwiązanie na krótkich odcinkach – rzędu pojedynczych kilometrów – ale nie wiemy, jak stabilne będą parametry transmisji na odcinkach dłuższych. Na razie więc obszar zastosowań widzimy głównie w Data Center.
Autor: Marcin Kruszyński
16 listopada 2023
POSH – czyli portal do składania i obsługi zamówień BSA na sieci FTTH
Zapoznaj się z możliwościami naszej platformy obsługi zamówień oraz zarządzania usługami BSA na światłowodzie.
11 października 2023
RCS – nowoczesny system komunikacji multimedialnej
Zalety i możliwości RCS - systemu łączącego najlepsze cechy wiadomości tekstowych i rozwiązań znanych z komunikatorów internetowych.
09 października 2023
Uprościliśmy dostęp operatorski do światłowodów Orange
Co warto wiedzieć o nowej ofercie ramowej na usługi BSA i LLU w technologii światłowodowej i miedzianej.
19 września 2023
Nowy standard pomiaru sieci FTTH
Redukcja zakresu i liczby pomiarów sieci FTTH, jako sposób na ograniczenie ich pracochłonności i kosztów wykonania.