Co się stanie, gdy lokalny operator udostępni swoją sieć dużemu telekomowi? Czy straci abonentów? A może jednak jest to przepis na rozwój biznesu i wzrost przychodów? Jak pokazuje przykład operatora z Raciborza dzięki współpracy z Orange saturacja jego sieci zwiększyła się o 20 procent.
Firma Fione, która dostarcza internet w około 30 miejscowościach na terenie powiatu raciborskiego, działa w branży telekomunikacyjnej od ponad 19 lat. Lokalny operator swoje usługi świadczy pod marką Ostrog.net i dysponuje 720 km sieci światłowodowej. W 2019 r. firma Fione podpisała umowę rBSA z Orange na udostępnienie swojej sieci światłowodowej.
Decyzję, aby wejść w partnerstwo z Orange Grzegorz Wilk, prezes Fione argumentuje racjonalnością. Jak wyjaśnia:
– Oferując nasze usługi światłowodowe wokół Raciborza, często spotykaliśmy się z tłumaczeniami klientów, że już mają łącze internetowe od Orange (na sieci miedzianej). Niełatwo było ich przekonać do zmiany dostawcy. Zdecydowaliśmy, że efektywniej będzie, gdy przejście na światłowód, który wybudowaliśmy, będzie im formalnie oferował Orange i w ten sposób szybciej zwiększymy saturację naszej sieci, tj. będziemy na niej szybciej zarabiać.
Operator w podjętej współpracy już teraz widzi przyśpieszenie rozwoju swojej firmy. Zwiększona saturacja sieci z 30 do 50 procent przynosi dodatkowe przychody dla spółki, które może ona przeznaczyć na kolejne przedsięwzięcia. Jednym z nich jest inwestycja w centrum Raciborza.
Fione oprócz dzierżawienia swojej infrastruktury Orange, został również jego partnerem technicznym. W związku z tym pracownicy techniczni operatora przeszli odpowiednie szkolenie, przeprowadzone przez specjalistów Orange. Pod ich okiem dokonano także szeregu testowych instalacji oraz sprawdzenia jakości uruchomionej przez Fione usługi u klientów.
Orange udostępnił także swojemu partnerowi aplikację „Tęcza” do realizacji czynności związanych z instalacją usługi u klienta.
Jak zaznacza Grzegorz Wilk, wdrażając w swojej firmie standardy związane z rBSA nie tylko nabyli dużo nowej wiedzy, ale też przekonali się, że za wypracowaniem restrykcyjnych standardów, idzie wiele korzyści. Prezes Fione chwali sobie również przebieg procesowania umowy, podczas którego, jak zaznacza, Orange był w pełni otwarty na negocjacje i wypracowanie obopólnych dogodnych warunków współpracy.
Mimo że część przedsiębiorców telekomunikacyjnych z sektora MŚP ma dziś pewne obawy, wejście w model hurtowy i otwarcie sieci dla innego operatora jest opłacalne. Jak pokazuje przykład firmy Fione oferta usług w modelu rBSA oferowanych jako światłowód Orange znacznie zwiększyła saturację ich sieci oraz wsparła sprzedaż.
Wypełnij formularz i pobierz pełną wersję raportu „What’s Up Wholesale?” za 2021.
Znajdziesz w nim kompleksowy przegląd rynku operatorskiego – podsumowania, analizy i prognozy, a także wyniki badania wśród małych i średnich operatorów – właścicieli sieci światłowodowych.
16 listopada 2023
POSH – czyli portal do składania i obsługi zamówień BSA na sieci FTTH
Zapoznaj się z możliwościami naszej platformy obsługi zamówień oraz zarządzania usługami BSA na światłowodzie.
11 października 2023
RCS – nowoczesny system komunikacji multimedialnej
Zalety i możliwości RCS - systemu łączącego najlepsze cechy wiadomości tekstowych i rozwiązań znanych z komunikatorów internetowych.
09 października 2023
Uprościliśmy dostęp operatorski do światłowodów Orange
Co warto wiedzieć o nowej ofercie ramowej na usługi BSA i LLU w technologii światłowodowej i miedzianej.
19 września 2023
Nowy standard pomiaru sieci FTTH
Redukcja zakresu i liczby pomiarów sieci FTTH, jako sposób na ograniczenie ich pracochłonności i kosztów wykonania.