Skrócenie czasu obsługi i szybsze przystąpienie do prac instalacyjnych na infrastrukturze Orange. Formalności bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego. To tylko wybrane korzyści wynikające z uproszczonego modelu obsługi zamówień dostępu do Kanalizacji kablowej i Słupów. Brzmi ciekawie? Sprawdź więc na czym dokładnie polega Dyspozycja realizacji usługi.
Według wyników badania przeprowadzonego na potrzeby raportu „What’s Up Wholesale?” coraz większa grupa operatorów ma świadomość potrzeby automatyzacji i upraszczania procesów w celu rozwoju firmy. Dlatego w Orange stale usprawniamy i upraszczamy procesy z zakresu współpracy międzyoperatorskiej, m.in. obsługi zamówień, zgłoszeń. Przykładem jest zmodyfikowany model obsługi zamówień dostępu do Kanalizacji kablowej i Słupów, wdrożony na Platformie Obsługi Klienta Operatora. Polega on na realizacji zamówień na daną relację z pominięciem etapu umowy szczegółowej, którą zastępuje oświadczenie (tzw. dyspozycja realizacji usługi).
Składając Dyspozycję przede wszystkim znacznie skracasz czas obsługi zamówienia. Wszystko odbywa się elektronicznie i na dodatek bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.
Na podstawie WT oraz Projektu technicznego, składasz Wniosek o Dyspozycję Realizacji Usługi. Wystarczy jeszcze wniosek o nadzór, który możesz zgłosić już następnego dnia po akceptacji Dyspozycji i tym samym możesz przystąpić do prac instalacyjnych zgodnie z ustalonym terminem. Dla większego komfortu zrezygnowaliśmy z potwierdzenia udostępnienia usługi protokołem zdawczo-odbiorczym.
Składając Dyspozycję masz pełen dostęp i pełną kontrolę nad wnioskiem. W jednym miejscu – czyli w POKO – znajdziesz komplet informacji, m.in.:
Co więcej możesz także zarządzać dostępami do Dyspozycji dla użytkowników.
Dyspozycja realizacji usługi jest modelem alternatywnym do obowiązującego, który jest związany z Umową szczegółową. Jakie są więc różnice pomiędzy tymi procesami? Co powoduje, że złożenie zamówienia w modelu Dyspozycji znacznie skraca cały proces?
Początek ścieżki realizacji zamówienia w obu modelach przebiega w ten sam sposób:
W tym momencie pojawiają się różnice między procesami.
W modelu z Umową szczegółową składasz wniosek o jej przygotowanie. Opracowana przez nas propozycja umowy trafia do Twojej akceptacji. Po zapoznaniu się z warunkami umowy i jej podpisaniu (o ile nie masz uwag) odsyłasz ją do podpisu przez Orange. W przypadku starszych wersji Umowy ramowej do tego procesu dodatkowo dochodzi obsługa PZO.
W uproszczonym modelu, zamiast powyższych kroków, składasz wniosek o Dyspozycję realizacji usługi dostępu do Kanalizacji kablowej lub Słupów. W odpowiedzi przygotowujemy komunikat elektroniczny, który zawiera najważniejsze parametry usługi, tj. adres początku i końca relacji, długość i średnicę kabla oraz wysokość opłaty. Wystarczy jego akceptacja (przez osobę, która posiada upoważnienie do zaciągania zobowiązań finansowych po stronie operatora). Po tym w POKO automatycznie jest generowany dokument w formie PDF z najważniejszymi parametrami komunikatu elektronicznego. Sama usługa jest udostępniania już następnego dnia po jej akceptacji.
Ostatnim krokiem – wspólnym dla obydwu ścieżek – jest wniosek o nadzór.
Rezultat – wyraźne uproszenie i skrócenie procesu obsługi zamówienia, a zatem możliwość szybszego przystąpienia do prac.
Dla większości operatorów, którzy korzystają już z naszych usług infrastrukturalnych i mają dostęp do POKO, przejście na model zamawiania w formie Dyspozycji realizacji usługi jest proste i oczywiście w pełni dobrowolne. Wiąże się jedynie z podpisaniem „Porozumienia regulującego nowy model i zasady obsługi zamówień w procesie uproszczonym z wyłączeniem Umowy szczegółowej”.
Dyspozycja zastępuje umowę szczegółową, ale oczywiście nie oznacza braku formalnych uzgodnień.
Realizacja zamówionej usługi odbywa się na zasadach wynikających z Umowy ramowej. To w niej są określone zarówno gwarancje dotrzymania terminów, jak i pozostałe zobowiązania. Przy czym po przejściu na model z Dyspozycją, usługa dostępu do Kanalizacji kablowej świadczona jest na czas nieokreślony.
Dla operatorów, którzy planują rozpoczęcie z nami współpracy niezbędne będzie:
Jeśli chcesz skorzystać z nowego modelu, zapraszamy do kontaktu i podpisania Porozumienia.
Autor: Magdalena Rybak
15 października 2024
Przyszłość OTT, czyli RCS na usługach operatora
Przeczytaj o tym, co daje połączenie dotychczasowych możliwości operatora telekomunikacyjnego z możliwościami serwisów OTT.
24 września 2024
Znaczenie pomiarów mocy sygnału OLT w kontekście wdrażania systemu XGS-PON z wykorzystaniem modułów MPM
Czy jakość optycznej sieci dystrybucyjnej, a w szczególności jej aktualne tłumienie, może mieć więc wpływ na powodzenie wdrożenia XGS-PON? Okazuje się, że tak i to całkiem duży. Przeczytaj o tym, jak to wygląda w praktyce.
26 sierpnia 2024
Budujesz sieć w ramach KPO i FERC? Skorzystaj z naszej infrastruktury i usług
Sprawdź jakie wsparcie oferujemy przy budowie lub rozbudowie sieci.
14 sierpnia 2024
Konkurencyjne czy komplementarne? Technologie 5G i FTTH w Europie
Technologie 5G i FTTH to aktualnie jedne z najważniejszych trendów w dziedzinie telekomunikacji. Przeczytaj o tym, jaki mają wpływ na jakość i dostępność usług internetowych na całym świecie.